„A teraz czas na pracę w grupach…”

„A teraz czas na pracę w grupach…”

 

W mojej karierze trenerskiej spotkałem się z różnymi metodami i sposobami organizacji tego rozwiązania i pomyślałem, że podzielę się tym, co u mnie działa. Jako uczestnik spotkałem się kilkakrotnie z brakiem pomysłu lub po prostu chwilowym gorszym momentem i konsternacją:
~„tworzymy grupy…”
„– w jaki sposób?”
-„ Yyy… jak chcecie… albo ten, no odliczamy do 4. No Kasia, zaczynasz…”

Jestem zwolennikiem „mocy słowa” – dlatego nie dzielę ludzi, lecz łączę:
✅”połączcie się w grupy, połączcie się w zespoły”

zamiast

❌”podzielcie się na zespoły, podzielcie się na grupy”

W swojej praktyce sprawdzałem kilka sposobów:

1.     Odliczanie🕐
– jeden z najczęściej stosowanych, najbardziej powszechnych i jak dla mnie w podstawowej wersji po prostu nudny. Sposób ten można ubarwić zmieniając liczby na jakieś określenia/przedmioty np. Audi, BMW, KIA, Porsche

2.     Przedmiot – losowanie 🍀
– jeden z moich ulubionych sposobów. Każdy z uczestników wybiera lub losuje z worka przedmiot i zachowuje go na później. Moje ulubione narzędzie to korki po napojach (PEPSI🔵, COCA-COLA🔴, FANTA🟠, SPRITE🟢).
👉 Uczestnicy losują korki już na etapie rundy początkowej, a dopiero na etapie doświadczenia z wykorzystaniem pracy w grupie dowiadują się, dlaczego już na starcie im posłodziłem… (W przypadku, gdy mamy nieparzystą liczbę uczestników – możemy zastosować dodatkowy korek neutralny i nazwać go np. czysta… która dolewa się tam, gdzie chcę… Uśmiech na twarzach uczestników – zwłaszcza w trakcie sobotniego szkolenia bezcenny… 😊

3.     Przydzielanie ~ Tiara przydziału🎩 ✍️
– Jeden z najczęściej stosowanych przeze mnie sposobów. Podobnie jak w przypadku sposobu z przedmiotem, stosuję go już na etapie rundki przydzielając uczestnikom „grupę” – w zależności od kolejności udziału w rundce. Np. Ravenclaw, Hufflepuff, Slytherin i Gryffindor✨🪄

4.     Grupa dopasowania 🔀
– trudny sposób i trzeba go dobrze przemyśleć, może wiązać się z kartami metaforycznymi do wyboru, które uczestnicy początkowo wybierają do własnej refleksji. Karty/przedmioty muszą być tak pogrupowane, aby posiadały w obrębie swoich zespołów jednoznaczną cechę – np. zdjęcia kwiatów, obrazy budynków itp.

5.     Swoboda doboru🆓
– najrzadziej stosowany przeze mnie sposób, którego unikam. Dajemy grupie przestrzeń, aby samodzielnie połączyła się w zespoły.

♠️♣️♥️♦️
Dbanie o detale na szkoleniach przede wszystkim wspiera w budowaniu lepszej atmosfery na Sali, świadczy o dobrze przemyślanym programie(np. w trakcie szkolenia storytellingu zbudowanym w świecie Harrego Pottera zastosowałem podział na domy magiczne jw.), ale także mi jako trenerowi sprawia niezwykłą satysfakcję z mojej pracy.

🚩Których z tych sposobów najbardziej do Ciebie przemawia❓

🚩Jakich jeszcze innych doświadczyłeś/aś w roli trenera lub uczestnika❓

One thought on “„A teraz czas na pracę w grupach…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *