Jak liczą się liczby? Sprawdzam!

Zapraszam Cię do krótkiej relacji z mojej podróży wgłąb książki Liczby się liczą, autorstwa Chipa Heath i Karli Starr.

Kolejna publikacja pióra jednego z braci Heath, to następna szansa na spotkanie ze światem angażujących opowieści. Tym razem w wyprawie do świata liczb towarzyszyła mu Karla Starr. Książka jest przykładem tego, że można opowiadać o liczbach, danych, statystyce w interesujący sposób – bez wykorzystania liczb lub z wykorzystaniem prostych rozwiązań.

W trakcie podróży kilkukrotnie czułem się zaskoczony i oczarowany pomysłami autorów. Jak się okazało – opowieści o liczbach są z nami od dawna i ktoś mógłby powiedzieć: „ale Pat, przecież już jest kilka książek w obszarze DATA STORYTELLING – tak, są. Mimo to, zanim powstały już znacznie wcześniej to funkcjonowało, co też można wyciągnąć właśnie z myśli zawartej w tej publikacji. Narracja wzbogacona została o przykłady danych wraz z ich przekształceniem i sensowym uzasadnieniem. Jak dla mnie – dobra robota.

Trudności sprawiały mi jednak konteksty niektórych rozwiązań, do czego pod koniec książki pokrętnie autorzy się przyznali, proponując dopasowywanie form opowieści do grup docelowych, zwłaszcza specjalistów. W dużej mierze dostrzegam w tym różnice kulturowe, bo trzeba podkreślić, że autorzy zamknęli większość przykładów w kontekstach amerykańskiej codzienności (NBA, Baseball, relacja USA – Świat, itp).

Książka jest dobrym wprowadzeniem do świata przekształcenia abstrakcji liczbowych i sprowadzenia ich do wspólnej dla większości płaszczyzny, często odnosząc się do tego, co nas najbardziej porusza i trafia w istotne struny – emocje.

Swoją drogą, wiesz jaka jest faktyczna różnica między milionem a miliardem? Wyobraź sobie, że wygrywasz milion na loterii a Twój przyjaciel miliard. Wydając dziennie po 50 tysięcy – Tobie wystarczy na jakieś 20 dni, a on może wydawać tyle przez … 55 lat… Tego typu przykładów jest tam więcej.

Faktycznie po lekturze mam większe poczucie, że liczby się liczą i mają znaczenie w kontekście symbolicznym. Budowanie narracji w oparciu o dane przekształcone na coś bliższego ludziom – może dużo zdziałać.

Polecam 🙂

 

Mocne strony:

przykłady danych z różnych dziedzin życia i biznesu wraz z propozycją przekształcenia

przystępny język

konkretne wskazówki dotyczące przekształceń danych w celach prezentacji dla większego audytorium

gotowe rozwiązania

Słabe strony:

× wprowadzenie autorstwa Janiny Bąk, które niewiele wnosi, poza zabraniem minuty życia na czytanie i kilku więcej na wspomnienie o tym w recenzji.

× konteksty w dużej mierze dopasowane do kultury amerykańskiej

 

Złota myśl: „…Świat staje się lepszy, gdy częściej i mądrzej używamy liczb…”

Ocena ogólna:  Solidne 7/10

Tytuł:  Liczby się liczą(org. Making Numbers Count: The Art and Science of Communicating Numbers)

Autor: Chip Heath, Karla Starr

Przeł. Marcin Kowalczyk