Trening trenera - na wesoło i całkiem serio

Książka Trening trenera to niezwykła opowieść o codziennej pracy trenerskiej z perspektywy bycia trenerem, zmagania się ze sztuką projektowania i prowadzenia szkoleń. W warstwie fabularnej znajdują się konkretne propozycje, gotowe do wykorzystania w trakcie całego procesu szkoleniowego, m.in. narzędzia, struktury, itp.

Fabułą przenosi czytelnika do świata początkującego trenera, Roberta, jego mentora – ekscentrycznego Tomka i następnie jego podopiecznej Beaty. Autorzy w nietuzinkowy zapraszają do refleksji młodych adeptów sztuki trenerskiej, ale również te „stare” wygi, które zęby zjadły przegryzając ciastka w przerwach popijanych kawą, nad tym co ważne w całym procesie szkoleniowym.

 W książce zaprezentowano model SET, według którego (jak mniemam) szkoleni są trenerzy w jednej ze szkół trenerskich na rynku. Fundamentem wspomnianego modelu są trzy słowa tworzące akronim, czyli S – Safety (bezpieczne warunki), Experience (twórcze doświadczanie) i Training (wdrażanie w praktyce). Jestem pewien, że doświadczony i świadomy trener znając czy też nie, wspominany model – dba o te elementy, bo w dużej mierze, to one wzmacniają szansę na sukces szkolenia.

Pisałem już kiedyś post o tym, co daje kontrakt na sali, jak go budować i po co to w ogóle robić. W książce jest to zaprezentowane w postaci wydarzenia na Sali (takiego case study z życia), czyli tego co faktycznie może się wydarzyć jeśli ten element nie jest zaopiekowany.

Podsumowując, jest to książka, którą odkryłem przypadkiem. Pierwsza fabularyzowana książka z dużym merytorycznym zapleczem do pracy dla trenerów, co moim zdaniem wzmacnia proces zapamiętywania i przy okazji wdrażania w praktykę. Storytelling ma moc, o czym pisałem już wielokrotnie – w przypadku tej książki, jest genialnym zastosowaniem przy doskonaleniu kompetencji przyszłych trenerów, uzupełnianiu wiedzy tych starszych, a także interesującą propozycją do tych, którzy tworzą Train the Trainers (szkolenia dla trenerów).

 

Mocne strony:

przyjemna fabuła inspirowana realnymi sytuacjami z życia trenerskiego

przystępny język

zaprezentowane sytuacje wzbogacone są o konkretne narzędzia wraz z propozycją zastosowania

 druga część książki zawiera mnóstwo narzędzi, które można wykorzystać we własnej praktyce

model SET został opisany w prosty i sensowny sposób

ilustracje dodają dodatkowego klimatu

Słabe strony:

× 

 

Złota myśl:

„Wiedza to nie wszystko, ważniejsze dla mnie jest poznanie. Ptak zna powietrze, nawet o nim nie wiedząc, ryba zna ocean, nie mając świadomości, że w nim pływa. I ptak, i ryba radzą sobie świetnie w swoich środowiskach bez żadnej wiedzy. My – ludzie musimy się tego nauczyć, opanować wiedzę, a dopiero potem próbować latać albo pływać. I udaje nam się to, pod warunkiem, że poznamy istotę konkretnego zjawiska.”

Ocena ogólna:  Solidne 10/10

Tytuł:  Trening trenera

Autor: Adam Walerjańczyk

Współautorzy: Jarosław Sobkowiak, Maciej Pawlik, Rafał Szewczak